Bildirimler
Tümünü Sil

Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır ? Agaşon Tekniği-JakBoeno Zıpkın Avı Notları

 
Barracuda
(@can)
Yönetici

Zıpkın Avı Türkiye Forum ailesi hepinize merhaba. Son zamanlarda forum bir hayli kalabalıklaştı ve canlandı. Gördüğüm kadarıyla zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlarımız çoğunlukta. Özellikle forumdaki yeni başlayan arkdaşlarımıza yönelik olarak yaz sezonu boyunca Jak Boeno Üstat tarafından yıllar önce kaleme alınmış olan ve oldukça faydalı bilgiler içeren yazıları forumdaki uygun konu başlıkları altında yayınlayacağım.

Forumda daha önceden yayınlamış olduğum Su Altı Avcılığı Notları isimli yazı dizisine ait aşağıdaki bölümlere göz atmanızı tavsiye ederim.

Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır ? Agaşon-Balık Çağırma Tekniği

zıpkınla balık avı nasıl yapılır agaşon tekniği

 

Agaşon tekniği, av şekilleri arasında belki de en incelik ve beceri isteyenidir. Bu tekniği iyi uygulayabilmek için öncelikle mükemmel bir apnea disiplini gerekir. Bundan sonra, su içinde hareket etme kabiliyeti, ortam ve balık davranışları ile ilgili detaylı bilgi, algılama ve gözlem yeteneği,geliştirilmesi gereken beceriler olacaktır.

Balıkların doğal koşullarda meraklı canlılar olduklarını fark etmişsinizdir. Agaşon tekniği, onların bu davranış biçimlerinden faydalanma temeline dayanır ve açık suda yapılabilecek en uygun avlanma şeklidir. Diğer tekniklerle avlanması pek mümkün olmayan birçok makbul balık bu teknikle avlanabilir. Başarılı bir agaşon sonsuz keyif verir. Su altında, avınız ile aynı şartları paylaşarak giriştiğiniz düello, bu ortama ne kadar uyum sağlayabildiğinizle orantılı olarak başarıya ulaşır. Her mevsim ve derinlikte yapılabilen agaşon avının tecrübelerle oluşmuş genel kurallarına göz atalım.

Agaşon Tekniği Genel Kurallar

 • Yer seçimi başarılı bir agaşonun püf noktasıdır. Yattığınız yer ve pozisyonunuz yanlış ise, uzun süre beklersiniz.
 • Görüş iyi ise, keşif dalışına pek gerek duymadan, satıhtan yer seçimi yapabilirsiniz. Avınızın aydınlık taraftan gelmesini sağlamak için gölge ve aydınlığın karıştığı yerleri tercih edin ve yatacağınız yeri gölgede
  seçin.
 • Akıntıyı, arkanıza alın. Balıklar akıntıya karşı daha kontrollü ve hakim oldukları için, meraklarını gidermek için de bu yönde hareket ederler.
 • Genellikle aynı meralarda dalıyorsanız, dip yapısını ve balık davranışlarını inceleyin ve hatırlayın. Balıklar tehdit altında iken sığdan derine doğru kaçmayı tercih ederler. O halde, derinden sığa doğru yatıp beklemek daha iyi sonuç verir.
 • Aynı noktada arka arkaya agaşon yapmayın. İlk denemenize kimse gelmemişse, hemen arkasından yapacağınız ikinci denemeye de genellikle kimse gelmeyecektir.
 • Seçtiğiniz yere olabildiğince farkedilmeden ulaşın. Dip yapısı uygunsa, apnea kondisyonunuzun izin verdiği ölçüde, dalışınıza geriden başlayın ve agaşon noktasına dipten saklanarak ulaşın.
 • Dibe birkaç metre kala palet vurmayı kesin, negatif iseniz sessizce düşmek çok avantaj getirir. Seçtiğiniz yere ulaşınca doğru yönde yatın ve dip yapısının size sunduğu tüm imkanlardan faydalanın.
 • İçine sığabileceğiniz derin çatlaklar, erişteler, üzerine yatabileceğiniz yukarı meyilli büyük taşlar uygun yerlerdir.
 • Cinslerin davranış biçimleri farklıdır. Levrek, karagöz, kikla agaşona iyi gelirler. Saklandıktan sonra kendinizi göstermeniz hemen sonuç verir. Aksine sinarit ve çipura son derece temkinli ve kurnaz balıklardır. Dip yapısı çok engebeli ve taşlık ise, çok zor yaklaşırlar, bu nedenle sinarit avı için düz zeminler daha uygundur.
 • Saklanmanın yanı sıra, ses kaynakları kullanmak da balıkların dikkatini çeker. Gırtlağınızdan çıkaracağınız ritmik sesler, kemere veya taşa vurulan kabza, lastik gıcırtıları meraklarını cezbeder.
 • Kumluk dipte iseniz, önünüzde bir miktar kum kaldırıp bulanıklık sağlayın. Bu yöntemi sadece kumluk zeminde uygulayın, çamur varsa bulanıklık uzun süre kaybolmaz. Avınız sizi net olarak göremediği için yakınınıza kadar sokulabilir, ancak sizin de onu görme imkanınız kısıtlıdır. Karşılaşma çok ani olabilir. Buna hazırlıklı olun.
 • Atış için her zaman hazır olmanız gerekir. Tüfeğinizi kolunuzun devamı gibi ileri uzatabilecek kadar müsait çatlak veya zemin bulmak zordur, ayrıca yön değiştirmeniz gerekirse, kolun tamamı hareket edeceği için avınız büyük ihtimalle kaçacaktır.
 • Tüfeğinizi, önünüzdeki uygun bir noktaya, ortasından dayayın. Dirseğiniz kırık pozisyonda iken, küçük bir bilek hareketi ile, tüfeğin yönünü değiştirebilirsiniz. Yattıktan sonra hareket etmek doğru değildir ancak çok küçük değişiklikler gerekebilir.
 • Başınızı oynatmayın. Sığ agaşonlarda geniş görüşlü maskeler kullanırsanız, sadece gözlerinizle etrafı ve avınızın hareketlerini takip edebilirsiniz. Bu şekilde başınızı oynatmanıza gerek kalmayacaktır. 
 • Üzerinize birden fazla balık geliyorsa, içlerinden birine odaklanın. Daha büyüğünü görürseniz bile, hedefinizi değiştirmeyin. Çok sık yapılan bir hatadır ve genellikle agaşon, boşa atışla veya hiç atış yapmadan sonuçlanır. 
 • Tüfeğinizin yönünü değiştirmek isterseniz, bu hareketi çok ağır yapın. 
 • Yer seçimini yaptıktan sonra pozisyon alabileceğiniz noktaları tespit etmek için birkaç keşif dalışı yeterli olur. 
 • Derinde avlanacaksanız, kemerinizi mümkün olduğu kadar hafif ayarlayın. Değişken ağırlık iyi bir yöntemdir ancak bilgi, deneyim, doğru malzeme ve kesinlikle iki kişi avlanmayı gerektirir. 
 • Kısa tüfeklerle agaşon yapılmaz. 100 cm idealdir. Güçlü lastik ve 6.5 mm uzun kelebekli şiş kullanın. Makara şarttır. Makaranızda dalış derinliğinin en az iki katı kadar ip olmasına dikkat edin. 
 • Limitlerinizi aşmayın, son anda yapacağınız atıştan sonra vurduğunuz balığı yakalamak için nefesiniz yetmeyebilir, stres yaşarsınız. Bazen avınız çok nazlanır. Sizden çok daha uzun süre bekleyebileceğini unutmayın. 
 • Çok sığ suda özellikle levrek avı için, bilek ve sırt ağırlığı kullanın. Biraz negatif olmak fayda sağlar. Tam doldurduğunuz ciğerleriniz sizi taşıdığı için, bir miktar hava bırakırsanız, düşersiniz. Bu hareketiniz, avınızın üstünüze gelmesini sağlar. Bu avlanma şeklini 1 metreden daha derin suda kesinlikle yapmayın.

Jak Boeno Üstadın yazısına tatlı bir ara verip yukarıdaki bilgilerin daha iyi pekişmesi açısından Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalımda yayınladığım agaşon tekniğini videolarından yazıya ekleme yapmak istedim. Bu konu içerisindeki bilgilerden faydalanıp görsel açıdan destek aldıktan sonra birkaç deneme ile agaşon tekniğini başarabileceğinizi düşünüyorum.

Ördek Dalışı ve Dibe İniş

Dibe İndikten Sonra Agaşon Pozisyonu

 

AGAŞON YAPMAK İÇİN UYGUN KOŞULLAR

 • Görüş iyi değilse, aşağıdaki balığı göremeyeceğiniz için kule yapamazsınız. Aynı şekilde taş altı avı için yer seçemezsiniz. Bu durumda, agaşonda balık vurma şansınız daha fazladır. 
 • Çalkantılı deniz, taş içinde barınan balığı rahatsız eder ve dışarıda durmaya zorlar. Tekniğinizi ilerletmek için iyi fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. 
 • Agaşon için balık görmeniz gerekmez, seçiminiz doğru, tekniğiniz oturmuş ise, yattığınız zaman merada balık varsa sizi görecektir. 
 • Farklı dip yapılarının birbirini kestiği yerlerde örneğin, eriştelerin içinde döküntüler bulursanız, şansınızı muhakkak deneyin. 
 • Ani yükselen kıyılar ve topuklar derinden sığa doğru yatmak için idealdir. Avınız yukarıdan aşağıya daha rahat gelir.
   

Sığ ve Derin Suda Agaşon 

Agaşon tekniği, varyasyonlarını da hesaba katarsanız, her derinlik ve dip yapısında uygulanabilir. Ancak derinlik farkı, bu tekniğin başarısına doğrudan etki eder. Avlanma bölgesini iyi tanıyor ve derinliği biliyorsanız bu faktörlere göre hareket etmenizde fayda var.

Sığ Suda Agaşon

Özellikle kış aylarında daha verimlidir. Yaz mevsiminde, avlanacağınız sığlıklar, daha yoğun bir baskı altındadır. Tekne trafiği, olta balıkçıları, denizi diğer kullananlar, balığı rahatsız eder ve açığa sığınmaya zorlar. Kışın bu handikaplar olmayacaktır.

Sessizliğin çok önemli olduğunu tekrar hatırlatalım. Sığ suda, özellikle de çalkantı veya akıntı varsa paletleriniz başınıza dert olur. Onları mümkün olduğu kadar su üstüne çıkarmadan kullanın. Özellikle inerken paletlerin sağa sola kayması, büyük ve siyah bir kütle görüntüsü verir. Bu görüntü, avınız için tehlike ve uyarı anlamını taşır. Çabalarınız boşa gider. Yatacağınız yere mümkün olduğu kadar çabuk inin ve hemen pozisyon alın. Şnorkelinizi atmak önemlidir, dalış derinliğiniz, şnorkeliniz içinde kalan havanın boşalmasına yetecek süreyi tanımaz.

Çalkantı, sığ suda bulanıklığa neden olur, avınızla aniden karşılaşabilirsiniz. Bu karşılaşmayı beklediğiniz için balığa oranla daha avantajlı durumda olursunuz. Ancak atış yapmak için çok hızlı adeta reflekslerinizle hareket etmeniz lazım. Bu nedenle sığ suda tüfek boyu için 90 cm uygundur.

Ağırlığınızı dikkatle ayarlayın, yattığınız zaman pozitif olmamalısınız.

Zıpkınla balık avına yeni başladıysanız ve dalış ağırlığı ayarlamakta zorluk çekiyorsanız. Forumdaki "Ağırlık Ayarı" isimli bölümde doğru ağırlık ayarı ile ilgili faydalı yazılar bulabilirsiniz. Ayrıca vücut ağrılığı, Kullandığınız dalış elbisesinin kalınlığı ve dalış derinliğinize göre kullanmanız gereken ağırlık miktarını otomatik olarak hesaplayan bir sayfamız var. Ağrılık Hesabı Uygulaması ile kullanmanız gereken ortalama ağırlık miktarını kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Sığ suda gün ışığı filtre olmaz ve tüm renkler görünür, bu nedenle kamuflaj elbiseler çok daha iyi sonuç verir.
 

Derin Suda Agaşon

Denize dik inen kayalıklar, açıktaki topuklar veya önceden belirlediğiniz sığlıklar, derin suda avlanmak için çok imkan tanır. Öncelikle av merası denizden faydalanan diğer gruplar tarafından bozulmaz. Büyük balık, derinde daha rahattır.
20 metrelerde avlanabilmek, iyi bir apnea disiplini ve su içinde hareket becerisi gerekir. Nefes alma tekniğinizin gelişmiş olması çok önemlidir, bu ilerlemenin de ancak doğru antrenmanlarla olabileceğini unutmayın.

Jak Boeno Üstadımın bahsetmiş olduğu "nefes alma tekniği" ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz. Forumdaki Nefeslenme Teknikleri bölümüne göz atabilirsiniz. Dalış öncesi doğru nefeslenme, diyafram nefesi, dalış sonrası yapılması gereken toparlanma nefeslenmesi gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Agaşon tekniği, saklanarak beklemeye dayandığı için, aşağıda geçireceğiniz süreye çok dikkat edin. Ciğerlerinizdeki oksijenin kısmi basıncı derine indikçe artar. Bu da size konfor ve rahatlık getirmesinin yanı sıra, tehlike de oluşturur. Bu rahatlığa aldanıp dip süresini zorlamak muhtemel bir senkop için davetiye demektir. Limitlerinizi bilin ve saygı gösterin.
İniş ve çıkışınız dahil olmak üzere 1'15" iyi süredir.

Senkop-Sığ Su Bayılması Nedir? Zıpkınla balık avı yaparken limitleri zorlamak ne demektir? Zıpkınla balık avına yeni başlayanlar için hazırladığım bu yazıyı mutlaka okuyun. Her sezon aramızdan birilerini çekip alan sessiz katil ile ilgili bilgilenmeniz çok çok önemli. Senkop-Sığ Su Bayılması 

Uygun yer belirlemek için yarım kule ve keşif dalışı yapın, akıntıya karşı inin. Tüfeğinizi, ileri uzatılmış pozisyonda taşıyorsanız, dibe varmadan yanınıza alın. Dip yapısı belirlenince, gözlemlerinizi tamamlamak için etrafınızda yavaşça dönün, küçük balıkların varlığı, büyüklerin de orada fakat ilk anda göremeyeceğiniz uzaklıkta olabileceklerini gösterir. İlk yatışınızda gelmemişlerse, büyük ihtimalle, merakları yeterince uyanmamıştır. Küçük yer değişiklikleri ile devam edin. Agaşon tekniği, her seferinde yeni deneyimler ve heyecan demektir.
 

Kaynak : http://www.jakboeno.com.tr/

Bu yazıyı okuyan sevgili hobidaşım ya da hobidaş adayı arkadaşım. Lütfen yazıları okuyup geçme. Zıpkın Avı Türkiye Foruma üye ol ve aramıza katıl. Bu yazıyı faydalı bulduysan Facebook profilinde ve zıpkıncı gruplarında bu yazıyı paylaş ki diğer hobidaşlarımızın da bu bilgilerden ve forumdan haberleri olsun.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 21/06/2020 11:15
Cozer ve drsivri beğendi

©2021 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account