balık nasıl söndürülür

Zıpkınla Vurulan Balık Nasıl Söndürülür ?

Zıpkın Avı Türkiye’den herkese merhaba, ben Can Aktaş.  Youtube kanalımdan gelen bir soru üzerine balık nasıl söndürülür konulu bir video hazırlayarak dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Nişan alıp atış yaptıktan sonra eğer şiş balığın kafa bölgesinde uygun bir yere denk gelirse balığın direkt ölme ihtimali var ancak bu zayıf bir ihtimal. Çoğunlukla balığı vurduğumuzda yaralı vaziyette şiş yada ipte iken çırpınarak sizden kaçmaya çalışır. En güzeli yaralı haldeki balığın hayatına bir an evvel son vermektir. Zıpkıncılar arasında bu eyleme balığı söndürmek denir.

Balık Söndürme Yöntemleri

Zıpkıncılar arasında çeşitli balık söndürme yöntemleri kullanılmaktadır. Örneğin balığın solungacı içerisine dizgi demiri ya da bıçak sokarak balık söndürenler var ancak ben bu yöntemi bir türlü beceremedim. Benim kullandığım yöntem balığın iki gözünün ortasından hiza alarak 1-2 cm geriye bıçağı batırıp sağa sola çevirmektir. Bu yöntemle söndüremeyeceğiniz balık yoktur. Aşağıdaki videoyu seyrederek balık nasıl söndürülür daha iyi anlayabilirsiniz.

Birkaç Püf Nokta

  • Balığı vurduktan sonra balığı yakalamak için şişi tutarak yukarı kaldırmayın. Bunu yaparsanız şişin kelebeği kapanır ve balık çırpınarak şişten çıkıp kaçabilir.
  • Balığı yakaladıktan sonra mümkünse solungaçlarından tutmaya çalışın.
  • Balığı söndürdüğünüze emin olun. Balığı söndürmeden dizgiye takarsanız. Agaşondayken belinizde aniden çırpınarak etraftaki balıkların kaçmasına sebep olur.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.297 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account